pszichológiai tanácsadás

Üdvözlöm!

Emberi segítség nélkül, egyedül lenni a bajban, szenvedésben, reménytelennek tűnő helyzetben - az egyik legnehezebb tapasztalat az életben. Ezért lettem pszichológus, majd klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta. Budapest XI. kerületében dolgozom pszichoterápiás magánrendelésben. Szeretnék a hozzám fordulóknak segíteni, hogy ki tudják fejezni, fel tudják ismerni problémáikat, megoldást találjanak dilemmáikra, gyógyuljanak sebeikből.

Pszichológiai tanácsadás

Sajnos a tanácsadás kifejezés félreértésre adhat okot, az angol „counseling” szóból került lefordításra. Pontosabb kifejezés lenne a „szakszerűen  - pszichológus vagy más segítő szakember által - vezetett segítő beszélgetés”, csak hát ez így túl hosszú lenne. A pszichológus által nyújtott segítő beszélgetés 3-5 alkalomra korlátozódik, semmiképpen sem tart több évig. Pszichológus és a kliens - beszélgetve egy aktuális dillemmával, kérdéssel foglalkozunk. Objektíven, külső szemmel próbálom segíteni megérteni és feldolgozni a helyzetet.

Mitől más a baráti és a pszichológiai tanácsadás?

2012-09-26 | Kis Gabriella
Mi a különbség a baráti tanácsadás és a pszichológus tanácsadása között? Azt mondhatjuk, hogy a pszichológus oldaláról előnyt jelent pszichológiai problémák kezelésében szerzett tapasztalat, a titoktartás, a behatárolt időtartam, az objektivitás lehetősége, a szakmaiság biztonsága, a pszichológiai képzettség. Nehéz élethelyzetekben (mint pl. szakítás, válás, költözés stb.), krízisek, családi, munkahelyi konfliktusok esetén gyakran kiderül, hogy a barátok nem nagyon tudnak "pártatlanul" lelki segítséget nyújtani. Egyszerűen azért, mert esetleg maguk is benne vannak a helyzetben, fájdalmasan érintettek. Másfelől pedig, nem biztos, hogy a jó tanács valóban beválik, tényleg segítséget jelent.

Hogyan válasszunk szakembert, pszichológust, pszichoterapeutát, pszichiátert?

2012-09-24 | Kis Gabriella
Régóta ismert tény, hogy a pszichológiai tanácsadás vagy a pszichoterápia sikere nem annyira az alkalmazott elméleten vagy az adott módszeren múlik, hanem sokkal inkább a segítséget nyújtó és kliens közötti kapcsolaton illetve a terapeuta azon képességén, hogy a kliens valódi problémájára hamar ráérezzen, rátaláljon. A szakember számára a pszichoterápiás elmélet fontos segítség a munkában, de tudni kell, hogy a legtöbb terápiás irányzat közel azonos hatékonysággal képes kezelni a pszichológiai problémák nagy részét.