párterápia

Kapcsolatban – kapcsolatra teremtve

2016-01-18 | Kis Gabriella

Nem újdonság, de néha elfelejtkezünk a nagy pörgésében, arról a fontos tényről, hogy a jó közösségek, a jó kapcsolatok, párkapcsolatok életfontosságú szükségleteket elégítenek ki: valahová való tartozás érzése, társas-támasznyújtás, egészséges énképünk, realitás érzékünk, személyiségfejlődésünk/gazdagodásunk mind kapcsolati beágyazottságunktól, baráti, családi, párkapcsolatainktól, azok minőségétől függnek. 

Érzelmek és Fájdalom a Párkapcsolatban

2017-09-21 | Kis Gabriella
Az Érzelmi Fókuszú Párterápia alaptétele, hogy minden ember kapcsolatra teremtetett, kapcsolatra vágyik, kötődik valakihez. Paradoxonnak tűnik, de valójában nem az: minél biztonságosabban kapcsolódunk valakihez, annál inkább tudunk önállóak is lenni. Biztonságot, kapcsolódást, gondoskodást, megnyugtatást, közös örömöket és élményeket keresünk. A két ember közötti kötődést pedig alapvetően a kölcsönös érzelmi elérhetőség és válaszkészség építi.

Érzelmi Fókuszú Párterápia

2016-10-14 | Kis Gabriella

Az Érzelmi Fókuszú Párterápia (EFT) a párkapcsolati problémák hatékony kezelésére kidolgozott pszichoterápiás módszer, mely Sue Johnson amerikai pszichoterapeuta nevéhez fűződik. Magyarországon a Magyar Családterápiás Egyesület keretein belül amerikai kiképzők segítségével képződnek pszichológusok és pszichoterapeuták az  Érzelmi Fókuszú Párterápia módszerében. Erről a módszerről szeretnék egy vázlatos áttekintést adni itt most.

Családról, házasság és párterápia kérdéseiről...

2014-01-31 | Kis Gabriella

Család, házasság, párkapcsolat, válás, gyermekvállalás  ma - a kurrens párterápia, házassági tanácsadás kérdéseivel foglalkozó program, neves magyar pszichológus és pszichoterapeuta előadókkal. Érdemes ellátogatni a Magyar Pszichológiai Társaság által szervezett színvonalas, egy napos rendezvényre.
Időpont: 2014.február 22., (9-17 óra).
Helyszín:  ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar, Kazinczy utca 23-27., Budapest, VII.ker.

A párterápia fő kérdése: mitől lesz jó egy házasság?

2014-01-06 | Kis Gabriella

Az utóbbi években sok pszichológus, párterapeuta, kutató vizsgálta és kereste a harmónikus, egészséges házasság titkát. 
A viselkedésre, kommunikációra fókuszáló párterapeuták szerint a sikeres házasságot a sikertelentől az különbözteti meg, hogy milyen gyakoriak és erősek a házastársak közötti kölcsönös pozitív megerősítések (egymás elismerése, tisztelete). Ezzel együtt a boldog házaspárokat a megegyezésre törekvés és a konfliktusok felvállalása jellemzi – hiszen konfliktusok mindig adódnak.

Párkapcsolat – Párhatárok

2013-09-13 | Kis Gabriella
Párkapcsolat témakörben idén jelent meg egy könyv „Párhatárok” címmel, amiről érdemes néhány szót ejtenem. A Párhatárok szerzői gyakorló pszichológusok, pszichoterapeuták, a párterápia szakértői, párterapeuták több igen jó könyvet írtak együtt a személyes én-határokról gyermeknevelés, kamaszok, párkapcsolat és családterápia vonatkozásában (lásd könyvajánló). Ebben a könyvben olyan fontos kérdésekre keresik a választ mint pl.: Hol a határ az egymással való törődés és egymás irányítása között? Hogyan egyeztethető össze szabadság és felelősségvállalás a párkapcsolat vonatkozásában? Hogyan valósítható meg egy párkapcsolatban, házasságban két különálló, érett személyiség egysége? Dr. Henry Cloud és dr. John Townsend párterapeuta páros szerint egy párkapcsolat sikerét, házasságunkat legfőképpen az határozza meg, milyen mélységű az önismeretünk, milyen kérdésekkel vagyunk hajlandóak szembenézni és melyekről nem akarunk tudomást venni. Könyvük élvezetes és hasznos olvasmány annak, aki párkapcsolat problémákkal küszködik, szeretné párkapcsolatát jobban megérteni.

Párterápia, párkapcsolati tanácsadás,

Párkapcsolati, családi problémák kezelése

Párkapcsolati, házaspári, élettársi kapcsolatok megromlása, megbillenése esetén ajánlott módszer a pszichológus által vezetett párterápia, illetve a párkapcsolati tanácsadás - amennyiben még nincsenek gyermekek, vagy a probléma jellegéből fakadóan a gyermekek nem érintettek (különben a gyerekekkel együtt végzett ún. családterápiára lehet szükség). A pszichológus, pszichoterapeuta a helyzet tisztázásában, az elakadt vagy félresiklott kommunikáció helyreállításában, a közös problémamegoldás felé terelésben segítheti a párt.