pszichológus

Hálaadás pszichológus szemmel

2015-11-25 | Kis Gabriella
A hála érzése egy pozitív érzelem, megelégedettségre való beállítottság. Amikor felismerjük, hogy valami jó történt (velünk vagy másokkal), hajlandóak vagyunk megtapasztalni a „jót”, megelégedni valamivel, erős késztetést érzünk arra, hogy köszönetet mondjunk valakinek valamiért. A hálás beállítottságú emberek intenzívebben élik meg ezt a jó érzést, több szituációban és kisebb dolgokban is képesek meglátni a jót, hálát érezni. Az optimista életszemlélet és a hála érzése összekapcsolódik. Az elégedettség hatalmas erőforrás! Pszichológus kutatások bizonyítják, hogy a testi és lelki egészségre is közvetlenül jó hatással van. A hála átélése kihat a hangulatunkra, kapcsolatainkra.

Apa (is) csak egy van

2015-09-21 | Kis Gabriella

Manapság sokat hallunk, az anyákról, anya-gyerek kapcsolatról, nagymamákról, párkapcsolatokról, családokról. Kevés pszichológus, szakmai program beszél az apákról, az apa-gyermek kapcsolatról. Végre megrendezésre kerül egy konferencia az apákról is 2015. október 27.-én. Ajánlom figyelmébe nemcsak apáknak, hanem pároknak, gyermekáldás előtt állóknak, nőknek is! Hallani lehet majd az apákról, a családi férfiszerepekről, a férfiak egészség megőrzéséről pszichológus, orvos szakemberektől. Lesz kerekasztal az apaság pillanatnyi helyzetképéről.

Lelkigondozás és pszichoszakmák

2015-01-12 | Kis Gabriella
Pszichoterapeuta, pszichológus vagyok, klinikai szakpszichológus. Hívő kereszténynek vallom magamat. Ezzel a világlátással megáldva, de ezt senkire nem ráerőltetve dolgozom hívőkkel és nem hívőkkel egyaránt – emberi problémákkal, emberi kapcsolatokkal. A pszichoszakmák dzsungelében való tájékozódás segítése érdekében összeszedtem pár alap dolgot a lelkigondozással kapcsolatban, a pszichológia, a pszichoterápia. és a lelkigondozás hasonlóságai, különbségeit illetően, ugyanis sokak fejében összekeverednek a fogalmak, szakmák. Pl. kevesen tudják megmondani mi a különbség a pszichológus, pszichiáter, pszichoterapeuta között? Honlapomon a pszichológia, lelkigondozás, pszichoterápia, pszichiátria, pszichológiai tanácsadással kapcsolatosan rövid leírások találhatók a "Gyakori kérdések"-ben, melyeket bővebben a "Szolgáltatások" menüpontban fejtettem ki. Ezért itt most a lelkigondozás meghatározásával foglalkozom (a teljesség igénye nélkül).

A változás pszichológus, pszichoterapeuta szemszögből

2014-03-31 | Kis Gabriella
Pszichológushoz, pszichoterapeutához általában azért jönnek az emberek, mert valami még vagy már nem működik az életükben, párkapcsolatukban, változni, változtatni szeretnének önmagukon, viselkedésükön, érzelmeiken, viszonyulásaikon. Nehézségeken könnyíteni szeretnének, problémáktól szabadulni. A probléma azonban nem azonos a nehézséggel. Nehézségnek hívhatunk valamely nem kívánatos helyzetet, amit egyszerű, un. „rendszeren belüli” (elsőfokú) változással általában könnyebben feloldhatunk. Probléma a nehézségek helytelen kezeléséből adódik. Pl.: Tagadjuk, hogy nehézségünk van valamiben, ennek következtében nem teszünk ellene (strucc-politika, csőlátás), tartósítja és problémává fokozza a helyzetet. Vagy pl. cselekszik az ember, amikor nem kellene (álprobléma esete). A probléma zsákutcát, holtpontot képez. Közhely már, hogy más a barát és a pszichológus segítsége. Sokszor paradox módon hatnak a „jó” tanácsok. Ha valakinek nehézsége van a barátkozásnál, az a mondat, hogy „légy spontán” pont az ellenkező hatást váltja ki belőle. Akarni elaludni pedig nem lehet, ha már valaki nem tud elaludni. A pszichológus, pszichoterapeuta un. másodfokú változás elérésében igyekszik segítkezni.

A párterápia fő kérdése: mitől lesz jó egy házasság?

2014-01-06 | Kis Gabriella

Az utóbbi években sok pszichológus, párterapeuta, kutató vizsgálta és kereste a harmónikus, egészséges házasság titkát. 
A viselkedésre, kommunikációra fókuszáló párterapeuták szerint a sikeres házasságot a sikertelentől az különbözteti meg, hogy milyen gyakoriak és erősek a házastársak közötti kölcsönös pozitív megerősítések (egymás elismerése, tisztelete). Ezzel együtt a boldog házaspárokat a megegyezésre törekvés és a konfliktusok felvállalása jellemzi – hiszen konfliktusok mindig adódnak.

Fordulhat-e keresztény ember pszichológus segítségéért?

2013-11-19 | Kis Gabriella

Sokan állítják, hogy keresztény embernek nem lehet szüksége pszichológus segítségére. Szélsőséges esetben a pszichológiát az ördög művének tekintik. Sajnos összekeverednek a fogalmak, az ítélkező attitüd pedig az ismeretlentől való félelemből, szakmai féltékenységből és gyakorlatilag tudatlanságból fakad. A pszichológus, pszichoterapeuta, pszichológus tanácsadó, lelkigondozó az emberrel foglalkozik, de minden szakmának megvan a maga kompetenciája. Ezt sem sokan tudják, tartják be. Kevés olyan lelkész vagy teológus van ma nálunk, aki képzett pszichológus is egyben.

Egészség pszichológus szemmel – a gének és lelki tényezők

2013-10-28 | Kis Gabriella

Az egészségről általában elsőre a testi egészség jut az emberek eszébe. De ma már az „ép testben ép lélek” is közhelyszerű szlogenné vált. Talán azt is sokan tudják, amit az egészség pszichológus társadalom zeng, hogy az egészség nem csak a fizikai betegség hiányát jelenti. Sőt egyre többen megértik, hogy a genetika nem egyenlő a „sors”-sal, mert a környezetnek nagy szerepe van a genetikai információ kibontásában.

Üdvözlöm!

Emberi segítség nélkül, egyedül lenni a bajban, szenvedésben, reménytelennek tűnő helyzetben - az egyik legnehezebb tapasztalat az életben. Ezért lettem pszichológus, majd klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta. Budapest XI. kerületében dolgozom pszichoterápiás magánrendelésben. Szeretnék a hozzám fordulóknak segíteni, hogy ki tudják fejezni, fel tudják ismerni problémáikat, megoldást találjanak dilemmáikra, gyógyuljanak sebeikből.

A szülés, a születés minősége pszichológus szemmmel

2013-09-16 | Kis Gabriella

A MAGYAR PSZICHOLÓGIAI TÁRSASÁG "Pszichológiáról Mindenkinek" című előadássorozat következő témája a szülés. 
előadó: Dr. Varga Katalin habil. egyetemi docens pszichológus (ELTE PPK - Pszichológiai Intézet)
Az előadás címe: A szülés-születés minősége a pszichológus szemével
Időpontja: 2013. szeptember 30. (hétfő) 18.00  óra
Helyszín: ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar
1075 Budapest, Kazinczy u. 23-27. aula
A program díjmentes, minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők!